Arrow Back Icon wróć do strony artykułów

Portale i serwisy www

Portale i serwisy są witrynami, które pełnią przede wszystkim funkcje informacyjne. Mają stanowić miejsce dla każdego, dlatego ważne jest, aby zachować w pewnym stopniu uniwersalizm formy strony.

Serwis skupia się na zaprezentowaniu jednostki: firmy, organizacji, osoby itp. Portale z kolei dzielą się na tematyczne i informacyjne. Te pierwsze, jak wskazuje nazwa dotyczą jakiegoś konkretnego tematu lub dziedziny. Portale informacyjne stanowią zbiór uniwersalnych informacji, które charakteryzuje cykliczność i mnogość tematyczna. Ich głównym celem i zaletą jest jednoczenie wielu osób, tworząc społeczność, która regularnie odwiedza portal w celu zdobywania interesujących ją informacji. Serwisy internetowe i portale mogą oczywiście również zawierać w sobie strony, które czerpią z innych rodzajów witryn internetowych takich jak na przykład sklep online.

Serwisy i portale ze względu na dużą ilość treści muszą być bardzo dokładnie rozplanowane i podzielone. Głównym założeniem planowania mapy witryny jest ustawienie treści od najważniejszej do najmniej istotnej, zaczynając od góry. Stworzenie serwisu lub portalu, który będzie się wyróżniał od innych i który będzie pasował do charakteru strony wymaga nieszablonowego projektu. W ten sposób rozwiązania z zakresu UX (User Experience) zostaną dopasowane do wygodnego użytkowania, sprawiając, że odwiedzający stronę będzie czuł satysfakcję z poruszania się po niej, a nie zagubienie. Serwis i portal powinny przynosić przyjemność eksplorowania ich, a nie poczucie zagubienia w labiryncie odnośników.

Design serwisu i portalu oczywiście powinien być tworzony w oparciu o wypracowany przez daną jednostkę branding. W kolorystyce i stylizacji musi nawiązywać do logo. Dzięki temu odwiedzający stronę łatwiej będzie identyfikował logo z witryną i będzie czuł symbiozę przestrzeni na ekranie, co sprawi mu większą przyjemność z korzystania ze strony. Przy tworzeniu portali trzeba pamiętać o wkomponowaniu w projekt miejsc dla firm, które będą chciały się zaprezentować. Należy wprowadzić je tak, aby nie psuły planu wizualnego strony, a równocześnie były wyraźnie widoczne. Niezbędnym elementem portalu są także aplikacje zewnętrzne, które współpracują z portalem. W tym celu należy dostosować oprogramowanie tak, aby było z nimi kompatybilne.

wróć do artykułów

zaufali nam

napisz do nas kontakt

A happy woman looking at her phone while drinking a coffee